Premiera nowej płyty zespołu KADAR

Mówi się, że muzyka jest dobra dla duszy, ale co z sercem? Istnieje wiele badań, które dowodzą dobroczynnego wpływu muzyki na organizm człowieka. Obserwowani byli np. chorzy na serce pacjenci w Massachusetts General Hospital, których zakwalifikowano do operacji. Niektórzy z nich słuchali sonat fortepianowych Mozarta przez pół godziny każdego dnia. U tej grupy pacjentów zauważono później unormowanie tętna i obniżenie ciśnienia krwi , co nie nastąpiło u pacjentów, którzy muzyki nie słuchali w ogóle.

Pacjenci cierpiący na przenikliwy ból także znajdują ulgę i ukojenie w słuchaniu muzyki. Klasyczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem, a Mozart i Bach działają najbardziej kojąco. Na ból może dobrze wpływać również muzyka do medytacji. Natomiast jeśli jesteś fanem heavy metalu albo techno i cierpisz z powodu bólu, to zrezygnuj raczej z tych gatunków muzycznych, ponieważ powodują one przyspieszenie tętna i nieregularną pracę serca.

W grudniu natomiast odbędzie się premiera nowej płyty zespołu KADAR – “Ogień i Woda”. Stowarzyszenie Serce na Banacha jest partnerem tego albumu : https://sercenabanacha.org.pl/nasi-partnerzy/

mat. zespołu KADAR.

BO SĄ JAK „WODA & OGIEŃ”…

Krzysztof „Kris” Rydzelewski z Warszawy i Dariusz Gajda z Prudnika tworzą muzyczny duet dance’owo-popowy. Ich artystyczne drogi skrzyżowały się  w 2017 roku. Fascynacja muzyką lat 80.tych czyli złotą erą disco sprawiła, że chłopak z gitarą z Prudnika wraz z młodym wokalistą ze stolicy powołali do życia zespół muzyczny KADAR. Początkowo śpiewali covery polskich i zagranicznych twórców, sięgając po tak dobrze znane przeboje repertuaru Anny Jantar, Mieczysława Fogga, Jerzego Połomskiego, Piotra Szczepanika, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, zespołu Happy End, Modern Talking, Abby czy Boney M. Brali udział w wielu znaczących projektach charytatywnych, niejednokrotnie będąc także ich organizatorami. Po pięciu  latach muzycznych eksperymentów i twórczych poszukiwań odnaleźli wreszcie własną drogę artystyczną.  Dowodem tego jest ich studyjny album „Woda i Ogień”, który właśnie trafia w Państwa ręce. To pierwszy w pełni autorski repertuar zespołu KADAR. Wyjątek stanowi jedynie piosenka „Czas na zmiany”, której tekst wyszedł spod „pióra” Anny Greyman, poetki z Warszawy.

Płyta „Woda i Ogień” to kilkanaście utworów brzmieniowo mocno osadzonych w stylistyce lat 80. minionej epoki. Wiele z nich z powodzeniem pretendować może do miana przeboju.

To mieszanka różnorodnych doznań i emocji. Jest nostalgicznie, refleksyjnie i radośnie, energetycznie i tanecznie. Z pewnością jednak nie nudno!

Zapraszam w podróż do muzycznego świata zespołu KADAR, w którym emocje i nastroje zapisane są w dźwiękach przeplatanych słowem.

Tekst:Anna Tomasik

Dariusz Gajda

Urodził się w Prudniku (woj. opolskie). Ukończył Studio Piosenki przy Prudnickim Ośrodku Kultury. Porusza się  w gatunku muzyki pop – dance, stylizowanej na lata 80-te. Na swoim koncie ma  wydane 4 albumy studyjne. Przez kilka lat współpracował z Jackiem Urbaniakiem, znanym polskim muzykiem, specjalistą muzyki dawnej i wieloletnim szefem zespołu „Ars Nova”. 19 grudnia 2003 roku na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpił w prestiżowym koncercie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej obok zespołu muzyki dawnej „Ars Nova” i światowej sławy sopranistki Anny Mikołajczyk.  Na przełomie 2007/2008 wystąpił w trzech koncertach kolęd z udziałem Jerzego Połomskiego i Wojciecha Siemiona, w oprawie muzycznej „Ars Nova”. Wielokrotnie nominowany do „Osobowości Roku” w kategorii Kultura. Jego utwór “Noc moich marzeń” zakwalifikowany został do wstępnych preselekcji Eurowizji 2020.Kompozytor,  autor tekstów i wokalista. Członek ZASP.

Krzysztof Rydzelewski

Urodził się w Warszawie. W roku 2000 uczęszczał do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zdobył warsztat i doskonalił swój głos. Artyście akompaniował m. in. wybitny polski muzyk i kompozytor Włodzimierz Nachorny oraz Bożena Sitek, Eugeniusz Majchrzak. Laureat Złotego liścia Retro im. Mieczysława Fogga (2014). W 2015 roku zdobył I miejsce na Międzynarodowym konkursie poświęconym twórczości Anny German. Uhonorowany Srebrnym Medalem na Międzynarodowym  Festiwalu „Chorus Inside Summer” we Włoszech (2016) oraz statuetką „Bielańskiego Wolontariusza Roku” za liczne koncerty dla seniorów Stowarzyszenia Vis Major oraz ośrodków pożytku publicznego w dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Współorganizator koncertu „Artyści dla niepełnosprawnych”, który odbył się w 2019 roku w Polskim Radiu im. Lutosławskiego. Pomysłodawca projektów artystycznych: „Serce dla Serca” i „Sztuka jest kobietą” oraz „Gloria Victis”. Piosenkarz, autor tekstów piosenek. Śpiewa piosenki w stylu retro i współczesne. Członek Sekcji Estrady (ZASP)

Gościnnie na płycie wystąpili:

Lidia Kopania

Wydała cztery albumy: BEATING THE MORNING RUSH (2004), który ukazał się w Niemczech, INTUICJA (2006), PRZED ŚWITEM (2008), POD SŁOWAMI (2015). W 2005 roku brała udział w konkursie Premiery na Festiwalu w Opolu. Zwyciężyła w konkursie Trendy na Festiwalu Top Trendy TV Polsat w 2006 roku w Sopocie. Wzięła udział w programie „Podróże z żartem”, w którym brawurowo wykonała utwór „Don’t Cry for Me Argentina”. Była nominowana do nagrody Superjedynki przyznawanej przez Telewizję Polską w kategorii Debiut Roku 2006. Nagrała piosenkę do filmu animowanego dla dzieci „Franklin i skarb jeziora” (w oryginalnej wersji piosenkę śpiewa Natasha St Piere). Wzięła udział w festiwalu May B Kraków w 2008 roku, na którym występowała również Celine Dion. W listopadzie 2012 roku podpisała umowę z firmą Alles, której jest ambasadorką. W grudniu 2012 roku nagrała nowy teledysk do utworu „Hold My Breath and Wait” w Hotelu Villa Otwock. Swoją najnowszą płytę POD SŁOWAMI wydała 20.11.2015 roku we współpracy z Polskim Radiem. Lidia Kopania reprezentowała Polskę na Festiwalu Eurowizji w 2009 roku w Moskwie wygrywając wcześniej polskie preselekcje – PIOSENKA DLA EUROPY W TVP 1. Podczas promocji europejskiej współpracowała z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Bankiem BPH oraz Radiem Zet.

Aneta Skarżyński – śpiewaczka (mezzosopran) po Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu, malarka po Wydziale Wiedzy o Kulturze i Plastyki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz pisarka – autorka powieści przygodowych oraz interdyscyplinarnego projektu Opera-Painting-Show. Umiejętności sceniczne są wynikiem niegdysiejszych szlifów, zdobywanych na estradzie, a także na deskach Opery Dolnośląskiej, Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, Teatru Dramatycznego w Legnicy. Dorobek plastyczny to ponad 1.000 obrazów, 72 wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Trzecim obszarem jej działań jest twórczość literacka. W 2008 r. zdobyła wyróżnienie na konkursie im. Herberta w Londynie. Nakładem Wydawnictwa Psychoskok drukiem ukazało się jej 5 powieści przygodowych.

Jacek Facon – instrument etniczny rainstick

Uczestnik terapii zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Osób

Niepełnosprawnych w Warszawie, członek zespołu tańca historycznego. Wykonuje samodzielnie instrumenty muzyczne – kije deszczowe. Lubi ich dźwięk, gra na nich słuchając utworów muzycznych. Jest szczęśliwy występując wraz z innymi artystami na scenie.

Premiera nowej płyty zespołu KADAR
Scroll to top