Serce człowieka to fascynujący organ, pełen niezwykłych faktów i ciekawostek.
Odkryj tajemnice najbardziej niezwykłego organu w twoim ciele! Nasza strona to nie tylko skarbnica wiedzy o sercu, ale również podróż przez fascynujący świat jego funkcji, historii i znaczenia. Poznaj niezwykłe fakty, dowiedz się, dlaczego serce jest symbolem miłości i emocji, oraz jak dbać o jego zdrowie, by cieszyć się życiem pełnią. Przygotuj się na sercową przygodę, która rozgrzeje twoje uczucia i otworzy oczy na niezwykłe możliwości ukryte w sercu ludzkiego ciała!
- Serce zlokalizowane jest bezpośrednio pomiędzy płucami, z tej przyczyny ludzkie lewe płuco ma mniejszą powierzchnię niż prawe.
- Większa część serca (ok. 2/3 organu) znajduje się po lewej stronie ciała.
- Serce dalekie jest od powszechnie przyjętego i chętnie rysowanego kształtu; w rzeczywistości przypomina bowiem lekko nieregularny, odwrócony stożek.
- Wielkość serca dorosłego człowieka porównywana jest do rozmiarów pięści.
- Spoczynkowe tętno różni się u dorosłych i u dzieci. U zdrowego człowieka wynosi ono około 70-80 uderzeń na minutę, u małego dziecka ponad 120.
- Serce nie jest ciężkim narządem, u mężczyzn waży ok. 300-350g, u kobiet ok. 230-280g.
- W czasie życia człowieka serce wykonuje ok. 2,5 miliarda uderzeń, pompując łącznie ok. 170 milionów litrów krwi.
- W ciągu 1 minuty serce przetacza średnio 5-6 litrów krwi.
- Budowa serca może zmienić się z czasem, najczęściej obserwuje się to u sportowców.
- Najwięcej zawałów obserwuje się w poniedziałek rano pomiędzy godzinami 6 a 12, jedną z ich głównych przyczyn jest stres.
- Szacunkowa długość wszystkich naczyń krwionośnych w ciele człowieka wynosi ponad 100 tys. km., ta długość jest wystarczająca aby opasać kulę ziemską 2,5 raza.
- W przeszłości, przez wieki uważano, że to właśnie w sercu gromadzone są myśli i dusza.
- Pierwszego udanego przeszczepu serca, w którym pacjent przeżył dłużej niż miesiąc dokonał zespół prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu w 1985 roku.
- Serce przy każdym skurczu wyrzuca do aorty ok 70ml krwi.
- Pojedynczy cykl serca, czyli jego kurczenie się i rozkurczanie, trwa jedynie 0,8 s, z czego na skurcz przedsionków przypada 0,15 s, na skurcz komór 0,03 a na fazę rozkurczu 0,35 s.
- W czasie stresu serce bije szybciej. Jego wydajność w sytuacjach stresowych może wzrosnąć nawet pięciokrotnie ! Długotrwały stres może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego, a nawet do zawału!
- W ciągu dnia serce kurczy się około 100 tys. razy, w przeciągu roku ponad 36 mln razy!
- W ciągu dnia serce przepompowuje ok. 7tys. litrów krwi.
- W czasie wysiłku fizycznego ilość krwi, która przepływa przez serce wzrasta czterokrotnie.
- Serce, inaczej niż pozostałe mięśnie podlegające naszej sile woli, nie może nawet na chwilę odpocząć. Kurczy się średnio około 72 razy w ciągu minuty. Odpoczywa jedynie w ułamku sekundy w czasie rozkurczu.
- Naczynia wieńcowe są u kobiet cieńsze i bardziej kręte niż u mężczyzn.
- Pierwsza operacja na otwartym sercu miała miejsce w 1893 roku.
- Pierwszy rozrusznik serca wszczepiony został Szwedowi Arne Larsson’owi w 1958 roku. Zmarł on w wieku 86 lat, przeżył chirurga, który go operował oraz wynalazcę kardiostymulatora.
- Pojemność serca dorosłej osoby to około 270 cm3.
- Serce kobiety powiększa się w czasie ciąży.
- Pierwszą osobą, która opisała serce człowieka był Leonardo da Vinci. Dokonał tego w XVI wieku dzięki nielegalnym w ówczesnym czasie sekcjom zwłok.
- Regularny wysiłek fizyczny świetnie wpływa na serce i cały układ krwionośny, co zbawiennie wpływa na serce, a więc na kondycję całego organizmu.
- https://sercenabanacha.org.pl/uklad-krazenia/
- https://sercenabanacha.org.pl/czym-jest-niewydolnosc-serca/
- https://sercenabanacha.org.pl/arytmia-serca/
- https://sercenabanacha.org.pl/stymulacja-serca-co-i-jak/
Zapraszamy do lektury pozostałych interesujących artykułów, w których omówione są inne ciekawostki o sercu i nie tylko: