serce,układ krwionośny,budowa serca człowieka,krążenie krwi w sercu

Serce

Serce jako jeden z najważniejszych elementów ciała człowieka, stanowi główną część układu krwionośnego. Głównym zadaniem serca jest pompowanie krwi do wszystkich naczyń krwionośnych przy wykorzystaniu układu tętniczego oraz żylnego.  Jak już wspomniane zostało wcześniej w artykule o pracy układu układu bodźcotwórczo-przewodzącego (https://sercenabanacha.org.pl/uklad-serce-na-banacha/), serce pompuje krew w organizmie człowieka zgodnie z rytmem narzuconym przez ten wspomniany układ. Serce jako mięsień wykonuję pracę gdzie liczba jego skurczów w ciągu całego życia człowieka to około 2.5 – 3.5 mld razy !

Serce
budowa serca
funkcjonowanie serca
układ krwionośny
źródło: https://commons.wikimedia.org

Układ krwionośny podzielony jest na:

  • układ tętniczy
  • układ żylny
serce
budowa serca
funkcjonowanie serca
układ tętniczy
układ krwionośny
źródło: Wikipedia

Serce człowieka znajduje się w środkowej części klatki piersiowej i najczęściej jest ono przesunięte w lewą stronę. Jednakże są przypadki gdy serce znajduje się po prawej stronie !

serce
budowa serca
funkcjonowanie serca
układ tętniczy
układ krwionośny
Fot. Nerthuz / Getty Images
serce
budowa serca
funkcjonowanie serca
układ tętniczy
układ krwionośny
Serce

Serce – budowa i funkcjonowanie

Serce człowieka podzielone jest na cztery tzw. jamy:

  • przedsionek lewy

Przedsionek lewy odpowiedzialny jest za transport natlenionej krwi z płuc do lewej komory. Krew do przedsionka z płuc trafia za pomocą czterech (!) żył płucnych. Lewy przedsionek połączony jest z lewą komorą poprzez zastawkę mitralną (dwudzielną), która odpowiedzialna jest za niecofanie się krwi z komory do przedsionka w fazie jej skurczu. Jako ciekawostkę możemy dodać, że kolor/barwa krwi jest różna w zależności od tego czy znajduje się ona w tętnicy czy w żyle. Krew przepływająca w tętnicach jest jaśniejsza od krwi znajdującej się w żyłach. Wynika to z faktu, że krew tętnicza jest bogata w tlen co powoduje, że jej czerwony kolor jest mniej intensywny niż krew nienatleniona płynąca w żyłach.

  • lewa komora

Najważniejsza jama serca człowieka, czyli lewa komora, pełni kluczową rolę w układzie krążenia. Jest ona odpowiedzialna za pompowanie utlenionej krwi za pomocą układu tętnic i tętniczej do całego ciała człowieka. Główną tętnicą w organizmie jest aorta, która bezpośrednio połączona jest z lewą komorą poprzez zastawkę aortalną.

Różnice między lewą a prawą komorą serca są istotne z punktu widzenia ich funkcji. Ponieważ praca lewej komory jest znacznie bardziej intensywna niż komory prawej, wymiary ich ścian również się różnią. Ściana komory lewej ma grubość około 15 mm, co stanowi o jej większej wytrzymałości, podczas gdy ściana komory prawej jest znacznie cieńsza, osiągając zaledwie około 5 mm grubości. Ta różnica wynika z faktu, że ciśnienie w komorze lewej jest znacznie wyższe niż w komorze prawej, co wymaga większej siły skurczu mięśnia sercowego.

Niestety, ze względu na wysiłek, jaki musi wykonywać, lewa komora jest również bardziej podatna na uszkodzenia i niewydolność niż pozostałe części serca. Zawały serca, będące poważnym zagrożeniem dla życia, częściej dotykają właśnie tej części serca niż innych.

W ten sposób, mimo że lewa komora serca jest kluczowym elementem w utrzymaniu życia, jej intensywna praca niesie ze sobą ryzyko poważnych komplikacji, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Dlatego też dbanie o zdrowie serca, regularne badania oraz odpowiednia profilaktyka są niezwykle istotne dla zapewnienia jego prawidłowego działania.

  • przedsionek prawy

Przedsionek prawy odpowiedzialny jest za odbiór krwi z układu żylnego i przekazanie jej do prawej komory. Krew z przedsionka przekazywana jest poprzez zastawkę trójdzielną. Krew do prawego przedsionka trafia za pomocą dwóch dużych naczyń: żyła górna oraz żyła dolna. Średnica tych naczyń w okolicy serca to ok 20-22 mm dla żyły górnej i aż 30-32 mm dla żyły dolnej. Krew trafiająca do prawego przedsionka jest krwią bardzo ubogą w tlen.

  • komora prawa

Komora prawa odpowiedzialna jest za pompowanie nienatlenionej krwi za pomocą tzw. pnia płucnego do płuc. Połączenie pomiędzy prawą komorą a pniem płucnym zamykane jest w fazie rozkurczu przez zastawkę pnia płucnego.

Sam krwiobieg również jest podzielony na dwie części:

– krwiobieg mały tzw. płucny

– krwiobieg duży

Krwiobieg mały wykorzystuje prawy przedsionek i prawą komorę i za pomocą tych części serca nienatleniona krew pompowana jest do płuc. Natomiast krwiobieg duży, odpowiedzialny za transport natlenionej krwi po całym organizmie wykorzystuje lewy przedsionek i lewą komorę serca.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami dotyczącymi serca:

Spodobał Ci się ten artykuł – wesprzyj nas na https://patronite.pl/sercenabanacha

Serce

2 thoughts on “Serce

  1. Interesuję się tematem od kilku lat, wiele artykułów w tym temacie już przeczytałam, ale tak kompleksowo zebrane informacje w tak przystępnej formie i z tak ciekawymi obrazkami spotykam pierwszy raz. Świetna robota!
    PS: Rewelacyjny ten gif z sercem. Bardzo obrazuje temat.

Comments are closed.

Scroll to top