Klinika Kardiologii WUM

Klinika Kardiologii WUM,prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski,Zespół Kliniki Kardiologii,stentowanie tętnic wieńcowych,telemonitoring urządzeń wszczepialnych

Klinika Kardiologii WUM (Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) wywodzi się z IV Kliniki Chorób Wewnętrznych, która powstała w 1953 r. i mieściła się w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya. Jej założycielem i pierwszym kierownikiem był prof. Zdzisław Askanas – jeden z twórców współczesnej polskiej kardiologii. W Klinice zorganizowano pierwszy w kraju, a także jeden z pierwszych w Europie Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej, powstały pionierskie prace w zakresie elektrostymulacji serca, wypracowany został „polski model” rehabilitacji pozawałowej oraz opracowano metodę rejestracji zapadalności na zawał serca przyjętą jako modelową w badaniach światowych. 

Od ponad 25 lat Klinika mieści się w SP CSK Uczelnianego Centrum Klinicznego WUM przy u. Banacha 1a. W skład Kliniki wchodzą 4 oddziały kliniczne: kardiologii ogólnej, kardiologii inwazyjnej (17 łóżek), elektrokardiologii (7 łóżek), intensywnej opieki kardiologicznej (17 łóżek), kardiologii ogólnej (41 łóżek) oraz specjalistycznej poradni przyszpitalnej. 

Kierownikiem Kliniki oraz jednocześnie Ordynatorem Oddziału Klinicznego jest prof. dr hab. n. med. Marcin Grabowski – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, hipertensjolog.

Klinika Kardiologii WUM
profesor marcin grabowski
lekarze kliniki kardiologii
lekarze szpital banacha
dr. hab. n. med. Marcin Grabowski Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rocznie w Klinice jest hospitalizowanych 6 tys. chorych kardiologicznych.  Od ponad 20 lat Klinika prowadzi całodobowy dyżur leczenia inwazyjnego zawału serca. Rocznie wykonywanych jest ponad tysiąc przezskórnych zabiegów tj. stentowanie tętnic wieńcowych, w tym 650 w zawale serca. Systematycznie rośnie liczba przezskórnych zabiegów wszczepiania zastawek aortalnych i mitralnych w wadach serca – około 150. W zakresie elektroterapii w ośrodku wszczepianych jest rocznie 550 stymulatorów, 150 defibrylatorów serca oraz wykonywanych jest 450 zabiegów ablacji w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Roczny kontrakt realizowany przez Klinikę wynosi ok. 50 mln.

W ramach funkcjonowania Kliniki funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta opieka ambulatoryjna dla pacjentów nie tylko hospitalizowanych w klinice.

Klinika Kardiologii WUM
profesor marcin grabowski
lekarze kliniki kardiologii
lekarze szpital banacha

Atutem Kliniki jest jej pełnoprofilowy charakter obejmujący wszystkie dziedziny kardiologii i obecność na miejscu kardiochirurgii oraz innych wysokospecjalistycznych Klinik, co pozwala na kompleksowe leczenie trudnych chorych i wykonywanie złożonych zabiegów wymagających specjalistów z różnych dziedzin.

Klinika Kardiologii WUM
profesor marcin grabowski
lekarze kliniki kardiologii
lekarze szpital banacha
Ranking szpitali kardiologicznych

Klinika Kardiologii przy ul. Banacha to niekwestionowany lider w dziedzinie kardiologii w Polsce. Zajmuje ona zasłużone miejsce w czołówce najlepszych ośrodków kardiologicznych w kraju, co potwierdzają liczne rankingi branżowe. Przez wiele lat konsekwentnie utrzymuje się w pierwszej piątce, co świadczy o wysokim poziomie świadczonych usług.

Jednym z głównych osiągnięć zespołu Kliniki jest wprowadzenie innowacyjnych metod leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej i mitralnej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii, takiej jak echokardiografia trójwymiarowa w czasie rzeczywistym, elektrostymulacja oraz ablacja arytmii serca przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości, pacjenci mogą korzystać z skuteczniejszych i mniej inwazyjnych procedur.

Telekardiologia, a zwłaszcza telemonitoring urządzeń wszczepialnych, jest kolejnym obszarem, na który Klinika koncentruje swoje wysiłki. Stała praca nad rozwojem tego segmentu przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort pacjentów, którzy mogą być monitorowani z dala od szpitala.

Ponadto, Klinika wykazuje się zaangażowaniem w wykorzystanie nowoczesnych technologii mobilnych w diagnostyce i terapii kardiologicznej. Aplikacje dedykowane na urządzenia przenośne są integralną częścią procesu leczenia, umożliwiając lekarzom i pacjentom szybki dostęp do potrzebnych informacji oraz narzędzi wspomagających terapię.

Dzięki ciągłemu dążeniu do doskonałości oraz ścisłej współpracy zespołu specjalistów, Klinika Kardiologii przy ul. Banacha utrzymuje swój prestiżowy status i stanowi wzór dla innych placówek medycznych w kraju.

Zespół Kliniki Kardiologii należy do liderów WUM w zakresie aktywności naukowej. W podsumowaniu (rankingu naukowym) wszystkich jednostek WUM za rok 2020, w którym uwzględniono publikacje, projekty i patenty Klinika Kardiologii WUM zajęła pierwsze miejsce pod względem całkowitej liczby punktów (7826 pkt) i piąte miejsce pod względem liczby punktów/pracownika (361 pkt). Bardzo ważne miejsce w jej działalności odgrywa studenckie koło naukowe, od lat zajmujące pierwsze miejsce w rankingu kół naukowych na naszej uczelni. Jest to też największe koło w uczelni liczące prawie 300 członków.

Klinika Kardiologii WUM
profesor marcin grabowski
lekarze kliniki kardiologii
lekarze szpital banacha
Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Kardiologii

Klinika prowadzi zajęcia dla studentów wszystkich wydziałów WUM, w tym English Division. Łączna liczba godzin nauczania w ciągu roku wynosi ponad 8 tys.

Klinika Kardiologii WUM
profesor marcin grabowski
lekarze kliniki kardiologii
lekarze szpital banacha

Zespół medyczny Kliniki Kardiologii WUM to zespół, który składa się z różnorodnych profesjonalistów, w tym dwudziestu nauczycieli akademickich oraz kilkunastu lekarzy pracujących na etatach szpitalnych. Dodatkowo, w ramach rezydentury z kardiologii i chorób wewnętrznych, kształci się tutaj klikudziesięciu przyszłych lekarzy. Klinika cieszy się także uznaniem wśród lekarzy ubiegających się o rezydenturę, ponieważ jest uważana za jeden z najbardziej pożądanych ośrodków kardiologicznych, co potwierdzają różne rankingi branżowe.

Telefony do Kliniki Kardiologii

Oddział Kliniczny Kardiologii Inwazyjnej

Scroll to top