Maj miesiącem świadomości o niewydolności serca

Miesiąc Świadomości Niewydolności Serca ma na celu ratowanie życia!

  • Nowa inicjatywa Global Heart Hub ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób serca
  • Ponad 60 milionów ludzi na całym świecie cierpi na niewydolność serca.

GŁÓWNA globalna inicjatywa w maju ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat niewydolności serca w celu ratowania życia.

Światowy Miesiąc Świadomości Niewydolności Serca 2023 ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat oznak, objawów i czynników ryzyka związanych z niewydolnością serca. Ma również na celu edukowanie społeczeństwa na temat znaczenia wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia choroby.

Niewydolność serca jest jedną z największych przyczyn przedwczesnej śmierci na całym świecie. Ponad 60 milionów ludzi na całym świecie cierpi na niewydolność serca, ale dzięki odpowiednim lekom i stylowi życia można sobie z nią poradzić.

Majowa kampania uświadamiająca jest prowadzona przez Radę Pacjentów z niewydolnością serca Global Heart Hub (GHH) w ponad 20 krajach na całym świecie. Kampania będzie prowadzona w mediach społecznościowych z hashtagiem #HighlightHeartFailure.

Neil Johnson, dyrektor wykonawczy Global Heart Hub, mówi:

„Global Heart Hub z dumą przewodniczy inicjatywie Miesiąca Świadomości Niewydolności Serca w maju 2023 r., ponieważ pozostajemy zaangażowani we wspieranie organizacji pacjentów na całym świecie opowiadających się za rozwiązaniami skoncentrowanymi na pacjencie, które odpowiadają wyjątkowym wyzwaniom, przed którymi stoją osoby żyjące z niewydolnością serca. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do nas, aby zwrócić uwagę na niewydolność serca i podjąć działania ratujące życie”.

Niewydolność serca jest słabo rozpoznawana i słabo poznana. Istnieje globalna zgoda co do tego, że:

  • Wczesne oznaki i objawy niewydolności serca są często odrzucane jako normalne oznaki starzenia i pomijane jako wczesne objawy choroby.
  • Istnieją znaczne luki w dostępie do diagnostyki w podstawowej opiece zdrowotnej, co może skutkować nierównościami i opóźnieniami w diagnostyce dla pacjentów. Wczesna diagnoza niewydolności serca może zapobiec rozwojowi ostrej choroby.
  • Istnieje globalna nierówność w dostępie do najlepszych międzynarodowych praktyk, w tym dostępu do specjalistów pielęgniarek zajmujących się niewydolnością serca.
  • Niepowodzenia i opóźnienia w rozpoznawaniu i leczeniu niewydolności serca przyczyniają się do wzrostu liczby przyjęć do szpitali, co ma ogromny wpływ na pacjentów i ich opiekunów . Wywiera również zwiększoną presję na publiczny system opieki zdrowotnej i zwiększa koszty ekonomiczne dla społeczeństwa.

Aistė Štaraitė , przewodnicząca Rady Pacjentów z niewydolnością serca GHH i prezes Litewskiego Stowarzyszenia Niewydolności Serca, powiedziała:

„Jako osoba z żywym doświadczeniem, która działa na poziomie lokalnym, wspierając osoby żyjące z niewydolnością serca i ich rodziny, rozumiem, jak ważne są globalne inicjatywy, takie jak kampania GHH Heart Failure Awareness Month. Wysiłki te pomagają zwiększyć świadomość społeczną, zapewnić dostęp do zasobów i poprawić jakość opieki dla ludzi na całym świecie. Pracując razem, możemy wzmocnić nasze głosy i wprowadzić pozytywne zmiany, które będą miały znaczący wpływ”.

Fakty dotyczące niewydolności serca

  • Szacuje się, że niewydolność serca dotyka 60 milionów ludzi na całym świecie i chociaż jest to poważny stan, można sobie z nią poradzić za pomocą odpowiednich leków i stylu życia.
  • Do najczęstszych przyczyn niewydolności serca należą zawał serca; wysokie ciśnienie krwi; wadliwe zastawki serca; i choroba mięśnia sercowego.
  • Czynniki ryzyka obejmują historię chorób serca; mieć nadwagę; niedobór żelaza; wysokie ciśnienie krwi; brak aktywności fizycznej; nadużywanie narkotyków lub alkoholu; i palenie.

Kampania zwróci uwagę na objawy chorób serca, w tym duszność; zmęczenie; obrzęk nóg, kostek lub stóp; suchy kaszel; nagły przyrost masy ciała; i przyrost masy ciała w krótkim okresie czasu (>2 kg w ciągu 2 dni).

Żaden znak nie jest powodem do niepokoju, jednak osoby z niektórymi z tych objawów są zachęcane do wizyty u lekarza rodzinnego. Szacuje się, że 30 procent osób żyjących z niewydolnością serca nie ma żadnych wyraźnych objawów.

O kampanii

Ta kampania uświadamiająca jest prowadzona przez Radę Pacjentów z niewydolnością serca Global Heart Hub. Rada jest sojuszem organizacji pacjentów z całego świata, pracujących z pacjentami z niewydolnością serca i ich opiekunami. Priorytetem Rady jest podnoszenie świadomości na temat niewydolności serca, promowanie edukacji publicznej i zdrowotnej oraz orędowanie za działaniami politycznymi w niedostatecznie rozpoznanym i coraz bardziej uciążliwym obszarze chorób.

niewydolność serca zawał serca global heart hub
Maj miesiącem świadomości o niewydolności serca
Scroll to top