Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) wprowadziło nowe wytyczne w zakresie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.
Od teraz prawidłowe wartości zostały podzielone na wiek osoby:
- 120-129/70-79 mmHg u osób do 65. roku życia
- 130-139/70-79 mmHg u seniorów powyżej 65 lat
- 130-149/70-79 mmHg u osób w wieku co najmniej 80 lat.
Należy pamiętać, że powyższe wartości dotyczą osób zdrowych. Osoby zmagające się np. z chorobami sercowo-naczyniowymi mogą mieć zalecane inne wartości ciśnień.
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie na które w Polsce może chorować nawet 12 milionów osób ! Jest to choroba bardzo podstępna i przez długi okres czasu chory może nie wiedzieć, że ma nadciśnienie.
Choroba nadciśnieniowa jest szczególnie niebezpieczna dla człowieka, jeśli jest długo nierozpoznane i nieleczone. W wyniku nadmiernego ciśnienia tętniczego dochodzi do wielu powikłań i dysfunkcji.
Obecność nadciśnienia zwiększa ryzyko rozwoju:
- miażdżycy,
- zawału mięśnia sercowego,
- niewydolności serca,
- udarów,
- przyspiesza proces sztywnienia tętnic.
Ponadto choroba prowadzi do przerostu lewej komory serca czy upośledzenia pracy nerek. Zaburzenia pracy nerek rozwijają się powoli i są dość rzadkim powikłaniem w łagodnym lub umiarkowanym przebiegu choroby. Nadciśnienie tętnicze może również wpływać na narząd wzroku i powodować zmiany siatkówki lub ślepotę. Chorowanie na nadciśnienie tętnicze jest związane z wyższym ryzykiem zgonu z powodów naczyniowych.
Pierwsze objawy jakie mogą wskazywać, że mamy nadciśnienie to:
- pulsujące bóle głowy,
- szumy uszne,
- zaburzenia widzenia,
- ból w klatce piersiowe,
- męczliwość,
- zaburzenia snu,
- nudności.
Pomiar ciśnienia tętniczego możemy wykonywać sami przy zachowaniu pewnych zasad:
- co najmniej 15-30 minut przed wykonaniem pomiaru należy powstrzymać się od spożycia kawy, palenia papierosów i przyjmowania innych substancji stymulujących,
- pomiar należy wykonać przynajmniej po 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej z podpartymi placami, w cichym pomieszczeniu, z zachowanym komfortem cieplnym,
- ręka, na której wykonywany jest pomiar, powinna być zgięta w łokciu, rozluźniona i wsparta na poziomie serca. Ramię powinno być wolne od uciskającej odzieży.
- nie należy wykonywać następnego pomiaru na tym samym ręku bezpośrednio po poprzednim pomiarze !
One thought on “Nowe wytyczne w zakresie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.”
Comments are closed.