forum serce pacjenta

IV Forum Serce Pacjenta już 24 września 2022 roku !

Darmowe konsultacje i badania, warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia, prezentacje organizacji działających na rzecz pacjentów i spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami – IV Forum Serce Pacjenta rusza już 24 września 2022 roku. Doroczna inicjatywa organizowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, skierowana do pacjentów kardiologicznych, ich bliskich oraz wszystkich zainteresowanych poprawą zdrowia po dwóch latach odbędzie się ponownie w formule stacjonarnej, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny !

Na Forum obecne będzie również Stowarzyszenie Serce na Banacha. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będą mogli Państwo zostać członkami naszej organizacji, poznać nas osobiście oraz zapoznać się z naszymi działaniami.

Dodatkowo pragniemy nadmienić, że objęliśmy wydarzenie swoim patronatem społecznym.

https://sercepacjenta.pl/poznaj_stowarzyszenia/5621-serce_na_banacha

Moc atrakcji dla zdrowszych serc

Darmowe badania EKG, USG, ECHO serca, szereg pomiarów i badań laboratoryjnych, konsultacje oraz praktyczne warsztaty to główne atrakcje IV Forum Serce Pacjenta – jedynej w Polsce inicjatywy skierowanej do pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń oraz ich bliskich. Jak co roku Forum Serce Pacjenta będzie integralną częścią Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– W ramach każdej kolejnej edycji Forum Serce Pacjenta staramy się organizować dla pacjentów oraz ich najbliższych najbardziej praktyczne i przydatne z ich punktu widzenia aktywności. Podczas IV edycji Forum tradycyjnie poruszymy zagadnienia takie jak między innymi: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba otyłościowa, zaburzenia lipidowe. To wciąż aktualne i ważne tematy. Ostatni okres przyniósł jednak także i nowe wyzwania. Wielu pacjentów skarży się lekarzom na dolegliwości bezpośrednio lub pośrednio powiązane z pandemią COVID-19. Wiele dodatkowego stresu przyniosła chorym także wojna w Ukrainie. Niepokój, niepewność – to czynniki mocno rzutujące na kondycję psychofizyczną pacjentów, a tym samym także na wyniki prowadzonej terapii kardiologicznej. Z myślą o najbardziej aktualnych potrzebach naszych chorych przygotowaliśmy w ramach IV edycji Forum Serce Pacjenta warsztaty radzenia sobie ze stresem, pokazy pierwszej pomocy, porady dotyczące zdrowego żywienia – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IV Forum Serce Pacjenta i dodaje: – Niezwykle cieszy, że po dwóch latach, kiedy z uwagi na pandemię COVID-19 nasze spotkania odbywały się w formule online, wreszcie spotkamy się osobiście. Jak w pierwszej edycji Forum, i tym razem zaprosimy uczestników do Katowic.

forum serce pacjenta
prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj

Wiedza to wsparcie

– Gdzie w Internecie szukać wiarygodnych informacji o zdrowiu? Czy fora dyskusyjne są wiarygodnym źródłem wiedzy o mojej chorobie? I wreszcie: z jakich źródeł informacji warto korzystać, chcąc bezpiecznie o siebie zadbać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w ramach paneli edukacyjno-warsztatowych, które poprowadzą najwybitniejsi w Polsce specjaliści, na co dzień opiekujący się pacjentami kardiologicznymi. W części warsztatowej zaprosimy uczestników między innymi na spotkanie z psychologiem, podczas którego pomówimy o tym, jak radzić sobie z procesem starzenia się, jak myśleć pozytywnie, jak wspierać się śmiechem. To zagadnienia przydatne zarówno pacjentom ze schorzeniami serca i naczyń, jak i ich opiekunom, dla których proces opieki nad chorym bywa istotnym obciążeniem i którzy także mogą skorzystać z przydatnych technik wsparcia. W ramach Forum stworzymy platformę do wymiany doświadczeń uczestników. Pacjenci oraz ich bliscy będą mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z codziennego życia z chorobą. Jak przyznają uczestnicy kolejnych edycji Forum Serce Pacjenta, to cenna wartość naszej inicjatywy – mówi dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego IV Forum Serce Pacjenta.

forum serce pacjenta
dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy

Pacjent, partner, ekspert

Stałą częścią Forum Serce Pacjenta są panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów oraz interesariuszy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Podobną dyskusję zaplanowano także w bieżącej edycji Forum.

– W tym roku w ramach IV Forum Serce Pacjenta zaplanowaliśmy sesję inauguracyjną z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, liderów organizacji pacjentów oraz decydentów i samorządowców. Wspólnie z ekspertami zapoznamy się z wynikami najnowszego badania sondażowego „Forum Serce Pacjenta”, które zaprojektowaliśmy z myślą o poznaniu potrzeb i oczekiwań pacjentów oraz ich propozycji nakierowanych na poprawę opieki kardiologicznej w Polsce. Wspólnie z panelistami podsumujemy największe sukcesy w dziedzinie kardiologii odnotowane na przestrzeni minionego roku. Wskażemy także wyzwania, przed którymi stajemy w tym zakresie obecnie. Podczas Forum obecni będą także liczni eksperci-kardiolodzy, którzy chętnie odpowiedzą na pytania pacjentów i spotkają się z przedstawicielami stowarzyszeń pacjenckich. Zapowiada się naprawdę interesująca dyskusja, na którą już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj.

Patronat honorowy nad IV Forum Serce Pacjenta objęli:

Ministerstwo Zdrowia, Marszałek Senatu RP, Rzecznik Praw Pacjenta, Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii dziecięcej, Naczelna Izba Lekarska, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Sekcja Pielęgniarstwa Kardiologicznego i Pokrewnych Zawodów Medycznych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Akademia Pacjenta Kardiologicznego.

forum serce pacjenta
IV Forum Serce Pacjenta już 24 września 2022 roku !

One thought on “IV Forum Serce Pacjenta już 24 września 2022 roku !

Comments are closed.

Scroll to top