transplantacja serca chore serce niewydolność serca zawał serca Banacha Klinika Kuśmierczyk szpital kardiochirurgia dzień transplantacji

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia obchodzony jest ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Data Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji nie jest przypadkowa. 26 stycznia 1966 roku odbył się w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki. Wydarzenie miało miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Wtedy to był 621 tego typu zabieg na świecie. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia, co roku, 26 stycznia jest obchodzony Dzień Transplantacji.

Pierwsza w Polsce udana transplantacja serca miała miejsce 5 listopada 1985, pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi.

Więcej informacji: https://sercenabanacha.org.pl/37-rocznica-przeszczepu-serca/

Liczba dawców w Polsce jest niewystarczająca – mówi Krzysztof Zając, Koordynator Transplantacyjny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – W Polsce na krajowej liście oczekujących, oczekuje około 5,5 tys. osób na wszystkie narządy. Mówię o sercu, wątrobie, nerkach, płucach, rogówce. Natomiast dawców wielonarządowych zmarłych mamy w granicach 400. Więc widzicie Państwo, jaki niedostatek dawców jest względem osób oczekujących – tłumaczy. Dawcą pośmiertnie może zostać każdy. Każdy, kto spełnia pewne parametry medyczne i oczywiście każdy, kto za życia się nie sprzeciwił, ponieważ w Polsce obowiązuje zgoda domniemana, czyli Państwo Polskie zakłada, że jeżeli się nie sprzeciwimy, to się zgadzamy. Możemy złożyć taką deklarację, że się nie zgadzamy, no i wtedy dawcą nie zostaniemy. Natomiast w pozostałych przypadkach dawcą możemy zostać.

Przy okazji konieczne jest wspomnieć o rewelacyjnym zespole prowadzonym przez Pana profesora Mariusza Kuśmierczyka, który od sierpnia 2022 r dokonuje cudów w postaci transplantacji serca. Transplantacje prowadzone są w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii działającej przy UCK WUM.

transplantacja serca chore serce niewydolność serca zawał serca Banacha Klinika Kuśmierczyk szpital kardiochirurgia dzień transplantacji

Więcej informacji: https://sercenabanacha.org.pl/transplantacja-serca-wum/

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Scroll to top