przeszczep serca 5 listopada zbigniew religa transplantacja serca

Kamień Milowy w Polskiej Medycynie: Pionierska Transplantacja Serca w Polsce 5 listopada 1985 roku w Zabrzu

5 listopada 1985 roku to dzień, który na zawsze zapisał się w historii polskiej medycyny jako moment, w którym dokonano pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce. To wydarzenie miało miejsce w Zabrzu i było owocem niezwykłego zaangażowania, odwagi i determinacji polskich lekarzy oraz pacjenta, który odważył się poddać tej pionierskiej operacji. Tym pacjentem był 62-letni rolnik z Krzepic, Józef Krawczyk.

przeszczep serca 5 listopada zbigniew religa transplantacja serca

Historia Józefa Krawczyka to historia walki z chorobą i nieustającej nadziei na drugą szansę. W chwili, gdy stan jego zdrowia stał się krytyczny z powodu ciężkiej choroby serca, transplantacja serca wydawała się jedynym ratunkiem. Jednak w Polsce, w tamtych czasach, procedura ta była niemal niemożliwa do przeprowadzenia.

Przeszczepienie serca to jedna z najbardziej skomplikowanych i delikatnych procedur w medycynie, wymagająca precyzji, doświadczenia i zaawansowanego sprzętu medycznego. Jednak dr. Religa i jego zespół, pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu, podjęli się wyzwania z determinacją i nadzieją.

przeszczep serca 5 listopada zbigniew religa transplantacja serca

Kluczowym momentem całej procedury był oczywiście zdrowy organ od dawcy. W przypadku Józefa Krawczyka, dawcą serca został młody mężczyzna, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Dla jego rodziny podjęcie decyzji o oddaniu serca do przeszczepu było wyjątkowym aktem ludzkiej hojności i altruizmu.

Operacja przeszczepienia serca trwała wiele godzin, ale zespół chirurgów pod kierownictwem dr. Religi wykazał się ogromnym profesjonalizmem i oddaniem. Po zakończeniu operacji, Józef Krawczyk obudził się i powiedział “Jezus Maria żyje. I prosił, aby lekarze dotknęli go kilka razy, czy on dobrze czuje”.

W całym szpitalu panowała euforia zmieszana z niepewnością. Profesor Religa pękał z dumy, dopiął swego. Niestety, w szóstej dobie pojawiły się powikłania – niewydolność nerek, zatrzymała się diureza, zbyt szybko narastał poziom potasu. Chory stracił świadomość. Siódmego dnia dołączyły się zaburzenia krzepnięcia. – Tego nie zdołaliśmy już opanować – mówi prof. Zembala. Ósmego dnia pacjent niestety zmarł.

Pierwsza udana transplantacja serca w Polsce 5 listopada 1985 roku w Zabrzu to kamień milowy w historii polskiej medycyny. To wydarzenie otworzyło nowe perspektywy w dziedzinie kardiochirurgii i udowodniło, że Polska ma potencjał do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych procedur medycznych na światowym poziomie. Dzięki pracy oddanych lekarzy i odwadze pacjentów, dzisiaj przeszczep serca to rutynowa procedura, która daje wielu pacjentom szansę na dłuższe, zdrowsze życie.

przeszczep serca 5 listopada zbigniew religa transplantacja serca

5 listopada 1985 roku to dzień, który pozostanie na zawsze w sercach Polaków jako moment triumfu medycyny i nadziei na lepszą przyszłość. Józef Krawczyk i jego historia są symbolem odwagi i determinacji w walce z chorobą oraz przypominają nam, że czasem niemożliwe staje się możliwe dzięki poświęceniu i pracy ludzi nauki i medycyny.

Poniżej kultowe zdjęcie profesora Zbigniewa Religi na sali operacyjnej. Wykonał je fotograf National Geographic James L. Stanfield. Fotografia została wybrana zdjęciem roku National Geographic. Znalazła się również wśród 100 najlepszych zdjęć NG. Fotografia nie została wykonana po historycznej operacji przeszczepienia serca, a dwa lata później. Dokładnie w nocy z 4 na 5 sierpnia w 1987 r. James L. Stanfield uwiecznił w kadrze zakończenie dziewiętnastej operacji przeszczepu serca przeprowadzanej przez Religę.

przeszczep serca 5 listopada zbigniew religa transplantacja serca

Zapraszamy również do przeczytania pozostałych naszych artykułów dotyczących transplantacji serca:

Kamień Milowy w Polskiej Medycynie: Pionierska Transplantacja Serca w Polsce 5 listopada 1985 roku w Zabrzu
Scroll to top