Serce – budowa i funkcjonowanie cz. 1

Serce jako jeden z najważniejszych elementów ciała człowieka, stanowi główną część układu krwionośnego. Głównym zadaniem serca jest pompowanie krwi do wszystkich naczyń krwionośnych przy wykorzystaniu układu tętniczego oraz żylnego.  Jak już wspomniane zostało wcześniej w artykule o pracy układu układu bodźcotwórczo-przewodzącego (https://sercenabanacha.org.pl/uklad-serce-na-banacha/), serce pompuje krew zgodnie z rytmem narzuconym przez ten wspomniany układ. Serce jako mięsień wykonuję pracę gdzie liczba jego skurczów w ciągu całego życia człowieka to około 2.5 – 3.5 mld razy !

źródło: https://commons.wikimedia.org

Układ krwionośny podzielony jest na:

  • układ tętniczy
  • układ żylny
źródło: Wikipedia

Serce człowieka znajduje się w środkowej części klatki piersiowej i najczęściej jest ono przesunięte w lewą stronę. Jednakże są przypadki gdy serce znajduje się po prawej stronie !

Fot. Nerthuz / Getty Images
Serce

Serce człowieka podzielone jest na cztery tzw. jamy:

  • przedsionek lewy

Przedsionek lewy odpowiedzialny jest za transport natlenionej krwi z płuc do lewej komory. Krew do przedsionka z płuc trafia za pomocą czterech (!) żył płucnych. Lewy przedsionek połączony jest z lewą komorą poprzez zastawkę mitralną (dwudzielną), która odpowiedzialna jest za niecofanie się krwi z komory do przedsionka w fazie jej skurczu. Jako ciekawostkę możemy dodać, że kolor/barwa krwi jest różna w zależności od tego czy znajduje się ona w tętnicy czy w żyle. Krew przepływająca w tętnicach jest jaśniejsza od krwi znajdującej się w żyłach. Wynika to z faktu, że krew tętnicza jest bogata w tlen co powoduje, że jej czerwony kolor jest mniej intensywny niż krew nienatleniona płynąca w żyłach.

  • komora lewa

Najważniejsza jama serca człowieka. Lewa komora serca odpowiedzialna jest za pompowanie utlenionej krwi za pomocą układu tętnic i tętniczej do całego ciała człowieka. Główną tętnicą w organizmie jest aorta, która jest bezpośrednio połączona z lewą komorą poprzez zastawkę aortalną. Ze względu na fakt, że praca lewej komory jest znacząco większa niż komory prawej to wymiary ścian też są różne. Komora lewa ma ścianę o grubości około 15 mm natomiast ściana komory prawej ma tylko ok 5 mm. Wynika to też m.in. z faktu, że ciśnienie w komorze lewej jest znacznie wyższe niż ciśnienie znajdujące się w komorze prawej.  Niestety lewa komora ze względu na obciążenie w jakim pracuje dużo częściej jest niewydolna/uszkodzona niż pozostałe jamy serca. Zawały serca również częściej dotykają tą część serca niż inne.

  • przedsionek prawy

Przedsionek prawy odpowiedzialny jest za odbiór krwi z układu żylnego i przekazanie jej do prawej komory. Krew z przedsionka przekazywana jest poprzez zastawkę trójdzielną. Krew do prawego przedsionka trafia za pomocą dwóch dużych naczyń: żyła górna oraz żyła dolna. Średnica tych naczyń w okolicy serca to ok 20-22 mm dla żyły górnej i aż 30-32 mm dla żyły dolnej. Krew trafiająca do prawego przedsionka jest krwią bardzo ubogą w tlen.

  • komora prawa

Komora prawa odpowiedzialna jest za pompowanie nienatlenionej krwi za pomocą tzw. pnia płucnego do płuc. Połączenie pomiędzy prawą komorą a pniem płucnym zamykane jest w fazie rozkurczu przez zastawkę pnia płucnego.

Sam krwiobieg również jest podzielony na dwie części:

– krwiobieg mały tzw. płucny

– krwiobieg duży

Krwiobieg mały wykorzystuje prawy przedsionek i prawą komorę i za pomocą tych części serca nienatleniona krew pompowana jest do płuc. Natomiast krwiobieg duży, odpowiedzialny za transport natlenionej krwi po całym organizmie wykorzystuje lewy przedsionek i lewą komorę serca.

Spodobał Ci się ten artykuł – wesprzyj nas na https://patronite.pl/sercenabanacha

Serce – budowa i funkcjonowanie cz. 1

2 thoughts on “Serce – budowa i funkcjonowanie cz. 1

  1. Interesuję się tematem od kilku lat, wiele artykułów w tym temacie już przeczytałam, ale tak kompleksowo zebrane informacje w tak przystępnej formie i z tak ciekawymi obrazkami spotykam pierwszy raz. Świetna robota!
    PS: Rewelacyjny ten gif z sercem. Bardzo obrazuje temat.

Comments are closed.

Scroll to top