Udar mózgu a serce,udar niedokrwienny,skrzep w sercu,co powoduje zamknięcie naczynia,Skrzep mając nawet kilka milimetrów płynąc tętnicami razem z krwią

Udar mózgu a serce.

Czy udar mózgu a szczególnie udar niedokrwienny może mieć związek z sercem?

Tak i to bardzo duży !

Zacznijmy od tego czym jest udar mózgu i czym może być spowodowany.

Udar mózgu a serce. Udar mózgu możemy podzielić na udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny.

Udar mózgu możemy podzielić na udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny.

W obydwu przypadkach dochodzi niestety do uszkodzenia bardzo delikatnych struktur mózgowia !

Udar mózgu a serce. Udar mózgu możemy podzielić na udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny.
źródło: https://www.ausmed.com/cpd/articles/different-types-of-strokes

W przypadku udaru krwotocznego, najczęściej dochodzi do przerwania/pęknięcia naczynia krwionośnego w obrębie mózgu. Wylewająca się krew zalewa dosłownie mózg co doprowadza do zniszczenia komórek. Jedynie szybki zabieg polegający na odprowadzeniu krwi oraz zamknięciu przerwanego naczynia pozwala na uratowanie bardzo często życia pacjenta.

Udar mózgu a serce. Udar mózgu możemy podzielić na udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny.
CT mózgu – udar krwotoczny
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Stroke

Niestety udar krwotoczny jest bardziej śmiercionośny niż udar niedokrwienny. Wystąpienie krwotoku pacjenci opisują jako nagły i bardzo silny ból głowy. Często dochodzi do utraty przytomności w przebiegu takiego zdarzenia.  Należy dodać, że statystycznie udar krwotoczny rzadziej występuje niż udar niedokrwienny.

Udar niedokrwienny jak sama nazwa wskazuje polega na wystąpieniu niedokrwienia części mózgu w wyniku zamknięcia naczynia krwionośnego w obrębie samego mózgu lub nawet szyi!

Ale co powoduje zamknięcie naczynia ?

Bardzo często w przypadku tego udaru jest to skrzep krwi pochodzący z nogi w której doszło do zakrzepicy ale skrzep taki może pochodzić również z serca !

Udar mózgu a serce. Udar mózgu możemy podzielić na udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny.
CT mózgu – udar niedokrwienny
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Stroke

Ale czemu skrzep w sercu, które przecież cały czas pracuje ? Otóż w przypadku pewnych arytmii a w szczególności migotania przedsionków dochodzi do bardzo nieregularnego skurczu jam serca. Krew w takich przypadkach często nie jest pompowana efektywnie pomiędzy przedsionkiem a komorą. Skutkiem tego jest jej “zaleganie” przy ścianie przedsionka co powoduje powstanie skrzepu.  W pewnym momencie dochodzi do oderwania się takiego skrzepu od ściany serca i rozpoczęcie “podróży” przez nie do układu krwionośnego.

Jak wiadomo średnica naczyń zmniejsza się w stosunku od odległości od serca. Skrzep mając nawet kilka milimetrów płynąc tętnicami razem z krwią dochodzi do momentu, że średnica naczynia jest na tyle mała iż nie może przepłynąć dalej. W takiej sytuacji dochodzi do zablokowania przepływu krwi na dalszym odcinku. Zablokowanie przepływu krwi doprowadza do niedotlenienia obszaru mózgu za który odpowiada dane naczynie.

Dlatego też tak ważna jest zalecona przez lekarza regularna profilaktyka przeciwkrzepliwa za pomocą leków i ewentualnie specjalnej diety ! Nie wolno odstawiać tego typu leków bez konsultacji z lekarzem.

W obydwu przypadkach najważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności leczenia jest CZAS !

Gdy zauważymy u siebie jedne z objawów świadczących na to, że możemy mieć udar – należy szukać pomocy lekarskiej a najlepiej jest dzwonić po pogotowie ratunkowe !

Spodobał Ci się ten wpis ? Wesprzyj nas na: https://patronite.pl/sercenabanacha

Udar mózgu a serce.
Scroll to top